17.10.2019 kell 18:00 – 20:00

Küsimused

1. Millised kaks maailma riikide pealinna asuvad teineteisest kõige kaugemal? Tegu on ühtlasi ka maailma kõige põhjapoolsema ja kõige lõunapoolsema pealinnaga. Kumbki linn annab ühe punkti.

2. Käesoleva aasta kevadel valitud Riigikogu koosseisu kuulub 101 saadiku seas ka kaks olümpiamedalis. Kes? Kumbki nimi annab ühe punkti.

3. Millises rahvusvahelist kõlapinda leidnud ürituses osalevad meie tuntud teadlased, ühiskonnategelased ja kultuuriinimesed, nagu näiteks Tarmo Soomere, David Vseviov, Laura Põldvere, Marko Matvere ja teised?

4. Müügil olevatel kanamunadel on peal numbritest ja tähtedest koosnev kood, kus esimesel kohal olev number näitab lindude pidamistingimusi. Numbrid on 0, 1, 2 ja 3. Mis tingimustele vastavad numbrid 1 ja 3. Kumbki õige vastus annab ühe punkti.

5. Püriiti (raua ja väävli FeS2 mineraalset ühendit) tuntakse rahvasuus hoopis teise nimega lähtuvalt selle värvist. Millise nimega?

6. Ees kõige kuulsam ja armastatum võistlushobune ning ainuke eliittäkk sündis 1989. aastal Valgevenes trakeeni hobuste kasvanduses. Ta oli musta värvi, keskmist kasvu ja valgete sokkidega tagajalgadel. Kahjuks tuli ta vigastuse tõttu hukata 17-aastasena 2006. aastal. Tema auks korraldati aastaid üht ratsavõistlust. Mis oli küsitava ratsu nimi? (Abi võib olla ka keemia perioodilisustabeli metallide meenutamisest.)

7. Milliseid elusolendeid võib saata postipakiga? Nimetage vähemalt 2 liiki. Kumbki õige vastus annab punkti.

8. Maailmameistrivõistlustest Dohas võttis osa 9 Eesti sportlast. Nimetage peale hõbemedalistide Uibo ja Kirdi veel 2 sportlast, kes said kohad esikümne hulgas. Kumbki nimi annab ühe punkti.

9. Inglise kuninglikku krooni tohivad puutuda ainult 3 isikut. Nimetage need ametiisikud, kes peale majesteedi krooni puudutada tohivad. Kumbki korrektselt õige vastus annab punkti.

10. Küsitava näol on tegemist üsna värvika isiksusega. Hariduselt on ta õigupoolest keemik, aga tulnud üliõpilasena ka Eesti meistriks käsipallis. Palju poleemikat tekitas tema aastatetagune idee rajada Tallinna lahte teatud otstarbega saar ning soov kandideerida ei rohkem ega vähem kui Eesti Olümpiakomitee esimeheks. Endise Riigikogu liikme poliitilisi vaateid iseloomustavad näiteks sellised Ees Ekspressile lausutud sõnad: “Majanduskasv tuleb siis, kui ei ole võrdsust. Anna andeks, kas see kuradi Süüria aborigeen on minuga võrdne või? Kukele mine. Mina olen 3 ülikooli lõpetanud, tema on 20 aastat istunud banaanipuu all!” Kes?

11. Baat, dong, kiip, kjatt, ngultrum, ringgit, somm, taka, vonn jpt- selle lõpetamata nimekirja näol on tegemist erinevate Aasia …………………………… . Kellega või millega?

12. Eesti NSV kõige “nõukogulikumas” linnas polnud kirikut, aga oli 2 Lenini kuju. Praegu on tegemist maakonnakeskusega, nõukogude ajal oli rajoonikeskus. Küsime selle linna nime.

13. Millise tänapäeva riigi territooriumil paiknes legendaarne Trooja ehk Ilioni linn?

A)Türgi B) Bulgaaria C) Gruusia D) Iraan

14. Kes või mis on küdi? Punktid annab ainult täpne vastus.

15. Samal ajal, kui Ott Tänak tegi Wales’is mehetegusid, toimusid Saksamaal võistlused rahvuste karikale külgkorviga mootorrataste krossis. Nimetage kolmest parimast riigist vähemalt 2 riiki. Kumbagi eest punkt.

16. Mis aastal leidsid aset kõik järgnevad sündmused? (+/- 1 aasta annab 1 punk, täpne aasta 2 punk)
* kinodesse jõudis Star Wars`i esimene film;* Indianapolises toimus Elvise viimane kontsert; * USA presidendiks sai Jimmy Carter; * Prantsusmaal leidis aset viimane giljotiiniga hukkamine; * USA ettevõtteregistrisse kanti Apple Corporation Inc; * Tartu sai 100 000 elanikuga linnaks;
* surid Charlie Chaplin, Karl Ristikivi, Voldemar Panso *sündisid Shakira, Andrus Värnik, Thierry Henry; *Tallinnas algas Lasnamäe linnaosa väljaehitamine

17. Jõgeva Sordiaretusjaamas on aretatud palju põllumajanduskultuuride sorte. Nimetage 2 põllukultuuri liiki, kus ühe liigi sordid on Anni, Maali, Leeni ja Tuuli ning teise liigi sordid on Maret, Reet, Piret ja Teele.


18. Mille valmistamiseks kasutatakse algselt emavormi? Emavormi kutsuvad selle tootmisvaldkonna töötajad omavahel Pühaks Lehmaks.

19. Kui Suurbritannia artistid välja arvata, siis leiame USA-s kõigi aegade vältel enim plaate müünud artistide edetabeli esimese 50 seast vaid kaks mujalt Euroopast pärit lauljat või kollektiivi. Kõige edukam kooslus neist (tegutsemisaastad 1972-1982) platseerub 15. kohal ca 100 miljoni müüdud plaadiga. Nende viimane ilmavalgust näinud kauamängiv kandis nime “The Visitors”. Mis bänd?

20. Tõenäoliselt on enamikule teist tuttav sinine linnuke, kes on Twitteri logol. Alates 2012. aastast on sellel linnukesel olemas aga ka ametlik nimi, mis väidetavalt on inspireeritud ühe endise korvpallikuulsuse eesnimest. Mis on Twitteri linnu nimi?

Vastused

1. Reykjavik (Island) ja Wellington (Uus-Meremaa); vahemaa 17 244 km

2. Jüri Jaanson, Kristina Šmigun-Vähi

3. Reisil ANTARKTIKA 200 – BELLINGSHAUSENI JÄLGEDEL.

4. 1 – vabapidamisel kana, 3 – puurikana

5. Kassikuld

6. Palladium

7. Siidiusse, mesilasi, kaane.

8. Janek Õiglane 6. Kümnevõistlusel ja Rasmus Mägi 9. Tõkkejooksul

9.Cantebury peapiiskop ja juveliir

10. Märt Sults

11. Rahaühikutega

12. Jõgeva

13.  A ehk Türgi

14. Mehevend ehk meessoost abikaasa vend. Küdi on 3. astme hõimlane.

15. Holland 2. Eesti 3. Inglismaa

16. 1977

17. Oder ja kartul

18. Raha trükkimiseks

19. ABBA

20. Larry (Larry Birdi järgi)